Millist kingitust lastele jõuludeks valida?

Blogi

Kommenteeri
Jõulud on imeline aeg, kus saab näha oma lähedasi ja ühiselt rõõmsaid mälestusi luua. Neid toredaid emotsioone võib vahel varjutada stress, mis tuleneb kingituste otsimisest.
Paljud pered on läinud loosipakkide või üldse materiaalsetest kingitustest loobumise teed, mis on igati praktiline ja samuti keskkonda hoidev valik. Täiskasvanutena hangime vajalikud asjad tihti endale ise ja kingitustest ei pruugigi nii väga hoolida. Vahel võib mõni ebasobiv kingitus kingisaajas hoopis stressi tekitada, sest asi jääb kasutult seisma. Seega jõulude ajal aitab rohkem meelerahu tuua vähem kingitustele ja rohkem ühiselt veedetud ajale panustamine.

Lapsed aga enamasti niivõrd praktilise meelega ei ole ning nende jaoks teevad jõulud eriti eriliseks just kingipakid ja üllatused. Lastele sobiva kingituse valimine võib olla samamoodi paras pähkel. Anname mõned soovitused, milline võiks olla lastele mõeldud jõulukingitus.

 • Eakohane. Mänguasjade pakendil olev informatsioon võib tihti olla eksitav. CE-märgise nõuetest tulenevalt pannakse paljude mänguasjade pakendile vanuseks 3+, kuigi sisu poolest sobivad need hoopis noorematele. Samuti tuleb arvestada, et lapsed arenevad erineva kiirusega ja kõigile eakaaslastele samad mänguasjad ei sobi. Seega tuleb pakendiinfo asemel arvesse võtta mänguasja olemust ning lapse arengut ja huvisid. Räägi kindlasti lapse vanematega, mida laps juba teha oskab ning millised asjad ja tegevused talle huvi pakuvad.
 • Pika kasutuseaga. Kuigi lastele meeldib pidevalt uusi asju saada, siis aina kasvavad mänguasjade kuhjad kodus võtavad palju ruumi ja võivad ka vaimselt väsitada. Eelista mänguasju, millest laps kiiresti ära ei tüdineks ja mida saaks kasutada võimalikult pikalt. See on soodsam valik nii rahakotile kui ka keskkonnale ja hoiab liigsete asjade koristamise arvelt aega kokku.
 • Arendav. Lapsed õpivad enamasti mängu kaudu. Sobivad mänguasjad aitavad arendada sotsiaalseid, emotsionaalseid, kognitiivseid ja keelelisi oskusi. Arendavad mänguasjad aitavad lapsevanemal ka märgata, mille vastu laps kõige enam huvi tunneb ja tänu sellele lapse arengut paremini suunata.
 • Eetiliselt toodetud. Arenenud riikide laste rõõm jõulukingitustest ei peaks tulema arengumaade laps- või orjatööjõu kannatuste arvelt. Eelista kingitusi, mille tootja on usaldusväärne.
 • Kvaliteetne. Mänguasjade materjalid peaksid olema vastupidavad. Lapsed kohtlevad enda asju tihti mõnevõrra hooletumalt kui täiskasvanud. Selleks, et esemed mänguhoos vastu peaksid ja kauaks kasutusse jääksid, peaks mänguasjad olema kvaliteetsed ja piisavalt tugevad.
 • Ohutu. Lapsed puutuvad mänguasjadega tihti ja tihedalt kokku. Mürgiseid ühendeid sisaldavad materjalid võivad tekitada allergiaid või muid terviseprobleeme. Eelista võimalusel naturaalseid, tugevamaid ja ohutumaid materjale.
 • Taskukohase hinnaga. Kingituse tegemine ei tohiks endale negatiivseid emotsioone tekitada. Vali kingitus hinnaklassist, mis on sinu rahakotile jõukohane ega tekita hilisemaid ebamugavusi.
 • Paneb laste silmad särama. Viimane ja tõenäoliselt kõige tähtsam soovitus. Jõulude ja kingituste puhul on kõige olulisem siiski positiivsete emotsioonide loomine ja kogemine. Täiskasvanutena saame seda peamiselt lähedastega koos kvaliteetaja veetmisest. Laste silmad paneb aga eriliselt särama oodatud kingituse saamine. Kui tead, et laps kindlasti midagi väga ootab ja saad seda endale lubada, siis unusta praktiline meel ja kõik eelnevad soovitused ning kingi lapsele seda, mis talle kõige rohkem rõõmu toob.

 • Kõigile soovitustele vastavad Nupu arendavad mänguasjad. Magnetite sorteerimisel põhinevad postrite-magnetite komplektid:

  1. Aitavad mänguliselt omandada uusi teadmisi. Nii saavad selgeks nii värvid, kujundid, loomade elupaigad, tähed kui ka numbrid ja loendamine. Lastele meeldib väga magnetitega mängida ja vanematele meeldib, kui lapsed õpivad ja arenevad.
  2. Arendavad loovust ja kasvatavad õpihimu. Lapse esimestel eluaastatel luuakse vundament tulevikuks, seega on oluline, et õppimine ei seostuks neile tüütu kohustusena, vaid vahva tegevusena, ja just seda Nupu tooted teha aitavadki.
  3. Kasvavad koos lapsega. Lapse arenedes saab juurde soetada eakohased komplektid – see on õppimis- ja mängimissüsteem, mida pere saab kasutada aastaid.
  4. On toodetud Eestis. Kasutatud on kvaliteetseid materjale ja usaldusväärseid allhankijaid, et tagada toote ohutus ja vastupidavus.


  Lisa kommentaar

  Email again: