Montessori-sõbralikud mänguasjad

Blogi

Kommenteeri
Montessori pedagoogika tugineb lapse loomulikul arengul ja teadmisjanul. Meetodi tähtsaim omadus on austus lapse ja lapsepõlve vastu. Lapse keskkond (sh mänguasjad) peavad toetama lapse iseseisvust ja arengut.(*) Nupu tahvel koos postrite ja magnetite komplektidega vastavad enamikele Montessori põhimõtetele.

Lisaks sellele, et Nupu tahvlid on esteetilised, mitmekülgsed ja unikaalsed, vastavad nad ka Montessori pedagoogika põhimõtetele. 

  • LOOV MÄNG - laps õpib mängides, seega peaksid mänguasjad olema inspireerivad.(*)  Varajases eas luuakse vundament nii teadmiste kui ka harjumuste ja veendumuste osas. Nupu põnevad õppevahendid aitavad kaasa, et laps ei tunnetaks õppimist kui tüütut kohustust vaid huvitavat väljakutset.
  • TÕETRUUDUS - lapsed ei suuda eristada päris- ja fantaasiamaailmat. Selleks, et nende maailmate vahel tekiks piir ja laps suudaks reaalsust eristada, on soovitav kasutada vanuses 0-6 tõetruid mänguasju.(*) Nupu magnetid ja taustad on realistlikud, ei ole kasutatud väljamõeldud tegelasi ega esemeid.

  • KAASAHAARAVAD - mänguasjad peaksid haarama lapse tähelepanu. Erinevad vilkuvad ja laulvad mänguasjad teevad seda küll hästi, kuid täidavad peamiselt lõbustamise eesmärki.(*) Nupu tahvel, postrid ja magnetid on lapsele kaasahaaravad ning samal ajal aitavad arendada nii õpihimu ja loovust kui ka omandada uusi teadmisi. 

  • TUNNETUSLIKUD - meelte abil õppimine efektiivne ning lapsele põnev. (*) Nupu magneteid tahvlile asetades kasutab laps kompimismeelt. Lisaks on juhendites on lisatud kaasa ideed koos vanemaga õppimiseks, mis nõuavad ka teiste meelte kasutamist. Näiteks loomade elupaikade komplekti puhul saab loomi tahvlile paigutades koos imiteerida ka nende häält.
  • LIHTSAD - üks mänguasi ei peaks tegema kõike korraga. Kui mänguasi on lihtne ja keskendub ühe asja õppimisele, on lapsel võimalus selle oskuse/teadmise omandamisele keskenduda. (*) Üks Nupu postrite-magnetite komplekt keskendub ühe teema õpetamisele. Tänu postrite vahetamisele võimalusele toimib toode süsteemina ja ei pea ostma kümneid erinevaid mänguasju ning saab siiski keskenduda ühele teemale korraga.
  • KÄTTESAADAVUS - mänguasjad võiksid olla lapsele kättesaadavad ja nähtaval kohal, Montessori meetod soosib madalaid riiuleid. Nupu tahvel paigutatakse madalale seinale, nii on see lapsele alati kättesaadav ja ta saab soovi korral ise nuputama asuda. 
Lisaks on Montessori-sõbralikud mänguasjad enamasti naturaalsetest materjalidest. Nupu tahvli osad on valmistatud võimalikult palju seda põhimõtet järgides. Tahvli raam on puidust (kusjuures see toodetakse tootmisjääkidest) ning magneteid saab hoiustada naturaalses puuvillases kotis.

Foto: Oleg Hartsenko

*Allikas: Eesti Montessoori Ühing (https://www.montessorieesti.ee)

Lisa kommentaar

Email again: